[cjfm_form_register form_id="1" redirect_url="" required_text="*" button_text="Create new account" button_class="" class="" ]
خانه / مقالات / هوش کلامی و فن بیان / درمان حرف کم آوردن در صحبت کردن با دیگران

درمان حرف کم آوردن در صحبت کردن با دیگران

آیا حرف کم آوردن در صحبت کردن با دیگران یک امر طبیعی محسوب میشه؟ سوال جدی‌تر اینه که حاضر جوابی لزوما چیز خوبیه؟ یعنی اینکه ما به هر طریقی سعی کنیم جواب دیگران رو بدیم و به اصطلاح کم نیاریم نشانه برتری ما حساب میشه؟ آیا ما میتونیم در همه زمینه ها سرزبون داشته باشیم؟ در ادامه مقاله میخوام یک تقسیم بندی ارائه کنم راجع به علتهای حرف کم آوردن در صحبت کردن با دیگران و بعد از بررسی علتهاش، یک روش عالی رو برای درمان حرف کم آوردن در صحبت کردن با دیگران بهتون معرفی کنم.

حاضر جوابی چیز خوبیه یا بد؟

ما چه بخواهیم چه نخواهیم، ادمهای حاضر جواب و سرزبان دار، در سطح جامعه، آدمهای باهوش و توانمندی به حساب میان. هرچقدر قدرت شما در بیان و صحبت کردن در جمع و دادن پاسخ به دیگران بیشتر باشه، آدم قدرتمندتر، شجاعتر، معتمد بنفستری به حساب خواهید آمد. برای اینکه این قضیه رو درک کنید، شما رو ارجاع میدهم به مناظرات انتخابات، اگر خوب دقت کنید، یکی از اصلی ترین علتهای رای آوری نمایندگان، قدرت فن بیان اونهاست. حرف کم آوردن در صحبت با دیگران، راسته کارشون نیست. خوب دقت کنید به لحظاتی که یک کاندیدا با زدن یک حرف، عملا کاندیدای دیگر رو از دور رقابتهای انتخاباتی حذف می‌کنه.

حرف کم آوردن حین صحبت کردن با دیگران

 

راهکارهای مختلفی برای اینکه چطور حاضر جواب باشیم وجود داره که یک مقاله دیگه رو طلب میکنه.

حرف کم آوردن کجاها خوبه و کجاها خوب نیست؟

با خودمون صادق باشیم، گاهی حق با ما نیست و واقعا پاسخ منطقی به پرسشهای طرف مقابل مان نداریم، خب لازم نیست همیشه پاسخ طرف مقابل را بدهیم، چون حق با اونه. گاهی پیش میاد که ما در یک زمینه هیچ مطالعه و تخصصی نداریم، قطعا در این زمینه ها هم حرفی برای گفتن نداریم و صرفا میتونیم یک شنونده خوب باشیم. در چنین زمانهایی میتونیم از لابلای حرفهای طرف مقابل، گاهی حرفهایی بکشیم بیرون و یا با پرسیدن سوال در بحثی که داره ارائه میکنه مشارکت کنیم و اگر تونستیم بحث را به سمتی ببریم که در آن زمینه، دانش و اطلاعات لازم را داریم. وگرنه، گفتن جملاتی مثل: من در این زمینه دانشی ندارم، تا بحال بهش فکر نکردم، یک نوع حاضر جوابی به حساب میاد.

اما مسئله اون زمانی بد میشه که ما در یک زمینه مطالعه داریم و حتی دانش ما بیشتر از سایر افراد هست. گاهی در چنین شرایطی پیش میاد که حرف کم میاریم و حتی گاها حرفهامون یادمون میره. بنظرتون چرا این اتفاقها میافته؟

علت حرف کم آوردن در زمینه هایی که اطلاعات لازم را داریم

اعتماد بنفس پایین، ضعیف بودن حافظه، نداشتن تسلط به موضوع(دانش و داشتن اطلاعات کافی نیست، باید به موضوعات مورد بحث تسلط کامل پیدا کنید)، خستگی، اضطراب، عدم تمرکز و …، همه همه عواملی هستند که میتونن سبب بشوند که شما در یک زمینه و در یک بحث، ولو اینکه اطلاعات کاقی رو دارید، حرف کم بیارید و حتی حرفهاتون رو فراموش کنید. در ادامه راجع به اعتماد بنفس، ضعف حافظه و تقویت هوش کلامی نکاتی رو آوردم که امیدوارم به دردتون بخوره.

یک نکته راجع به اعتماد بنفس

اعتماد بنفس یعنی باور به اینکه من میتونم کار فلان رو به نحو احسن انجام بدم و کاملا بسته به کارهای مختلف داره. مثلا کسی که اعتماد بنفسش توی نقاشی خوبه، معلوم نیست توی نوشتن و صحبت کردن خوب باشه. به عبارتی شما در هر زمینه ای لازم هست، اعتماد بنفس اون زمینه رو کسب کنید. البته اینو هم بگم که افرادی که در دو یا سه زمینه اعتماد بنفس لازم رو دارند، سریعتر از بقیه اعتماد بنفس کارهای جدیدتر رو بدست میاورند و حتما اعتماد بنفسشون در مجموع، در مواجه با یک موقعیت یا فعالیت جدید بیشتر از کسی هست که مثلا فقط در یک کار اعتماد بنفس داره.

راه افزایش اعتماد بنفس هم تمرین مداوم و منظم اون کار هست. بویژه اینکه دوستانی رو پیدا کنید و بطور جمعی یک کار رو انجام بدید. این همیاری و فعالیت در زمینه مشترک و بویژه تشویق کردنهای گروهی، سبب میشه خیلی زودتر به اعتماد بنفس لازم برسید.

درمان حرف کم آوردن در صحبت کردن با دیگران

نکته ای که به این نوشتار مربوط میشه اینه که در جمع دوستان و کسانی که شمارو همیشه تشویق میکنند، مطالبتون رو آماده و ارائه کنید. این سبب میشه بتدریج اعتماد بنفس لازم جهت ارائه همون مطالب در جمع های دیگه رو بدست بیارید. نکته مهم دیگه اینه که داشتن بدن سالم، فعالیتهای مفید روزانه، خوش تیپ بودن و … شدیدا میتونه اعتماد بنفستون رو افزایش بده. بنابراین به حرکات مفید روزانه، نمیگم ورزش چون ممکنه خیلی ها شرایطش رو نداشته باشند و البته سر و وضع و لباستون شدیدا اهمیت بدید که خود اینها سبب میشه که در جمع ها بدرخشید و اعتماد بنفس لازم رو جهت انجام یک فعالیت و یا صحبت در جمع داشته باشید.

یک نکته راجع به ضعف حافظه

من یک زمانی در دوران تحصیل اعتقاد به حفظ رو از دست داده بودم و استدلالم هم این بود که ادم باید بفهمه و درک کنه و همه چیز رو در لحظه بتونه حلاجی کنه! اما به کنکور که رسیدم دیدم اصلا زمان بررسی و فکر و تحلیل نیست. لازم هست شما خیلی چیزها رو از حفظ باشید تا بتونید با سرعت عمل تستها رو حل کنید و جلو برید.

حافظه یک نعمت عجیب و غریب هست و به طرز عجیبی با حفظ کردن تقویت میشه. حتما سخن بزرگان، اشعار و فرمولهای درسی، شماره تماسها، کدهای پستی، کدهای ملی و … رو حفظ کنید. این کارها به شدت به تقویت حافظه شما کمک میکنه. اما اصلا توصیه نمیکنم که متن صحبتتون رو حفظ کنید. شما باید برموضوع مسلط باشید و نوشتن کلید واژه ها برای یادآوری کافیه. سرخطهای اصلی صحبتتون رو یاد داشت کنید و حتی اینکه فلان مثال، فلان شعر رو میخواستم بگم در صحبتم، اما به هیچ وجه جزییات صحبتتون رو حفظ نکنید چون ممکنه یادتون بره و بخاطر اضطراب قطعا یادتون میره.

درمان حرف کم آوردن در صحبت کردن با دیگران

درمان حرف کم آوردن در صحبت کردن با دیگران

هوش کلامی اون بخش از هوش ماست که ناظر هست به تولید واژگان و جملات. اگر این هوش پایین باشه، ولو اینکه شما اطلاعات لازم رو داشته باشید، نمیتونید در دل جملات، بخوبی اون رو بیان کنید. پژوهشگران معتقد هستند که هر انسان تا چند هزار واژه رو در حافظه اش داره، و بطور متوسط در روز بین ۱۵۰ تا ۴۰۰ کلمه رو مورد استفاده قرار میده. اگر انسان بتونه گنجینه لغاتش رو آزاد کنه، دیگه واژه و حرف کم نخواهد آورد.

بداهه گویی راجع به یک شی به مدت ۳ دقیقه با سرعت و بدون توقف

یکی از بهترین تمرینات تقویت هوش کلامی صحبت کردن بداهه راجع به یک شی هست. به دور و اطرافتون نگاه کنید و بصورت کاملا اتفاقی یک چیز رو انتخاب کنید و شروع کنید به سرعت راجع به اون چیز صحبت کنید. مثلا: لپ تاپ، که الان جلوی من هست. یک نکته راجع به این تمرین اینه که به مدت ۲۱ روز، هر روز به مدت سه دقیقه و اگر حرفه ای تر شدید به مدت ۵ دقیقه باید صحبت کنید و اگر حرف کم آوردید، دائما اسم اون شی رو تکرار کنید با سرعت. لزومی هم نداره جملاتی که میارید معنادار باشه. مثلا: لپ تاپ رو میشه روی سر گذاشت، لپ تاپ رو میشه روی دوش حمل کرد، لپ تاپ رو میشه لمس کرد، میشه با لپ تاپ رفت مسافرت، میشه لپ تاپ رو خورد، میشه لپ تاپ رو شست! لپ تاپ لپ تاپ لپ تاپپپپپپ و …

پس همین الان شروع کنیدددددددددد به تقویت هوش کلامی تون با تمرین: بداهه گویی راجع به یک شی به مدت ۳ دقیقه.

نکته جالب این تمرین اینه که اگر شما بتونید راجع به هر شی و یا هرچیزی که به ذهنتون میرسه و هیچ مطالعه قبلی راجع بهش ندارید ۳ تا ۵ دقیقه صحبت کنید، حتما در زمینه تخصصی خودتون قدرت صحبت کردن بالایی پیدا میکنید و این تمرین یکجورایی درمان حرف کم آوردن در صحبت کردن با دیگران حساب میشه. درواقع شما مغزتون رو در واژه پردازی و جمله سازی تقویت میکنید در بلند مدت.

این تمرین رو میتونید در جمعهای خانوادگی و جمعهای دوستانه به عنوان یک بازی هم انجام بدید. هرکسی که تونست بهتر از دیگران بداهه گویی کنه، برنده مسابقه است!

علیرضا شهرانی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

  • برای عضویت در صحفه اینستاگرام شخصی علیرضا شهرانی، لطفا روی عکس پایین کلیک یا لمس کنید لطفا.

اینستاگرام علیرضا شهرانی

  • جهت عضویت در کانال تلگرام آوازیار، لطفا روی آیکن تلگرام کلیک یا لمس کنید.

علیرضا شهرانی در تلگرام

 

درباره ی علیرضا شهرانی

من عاشق راه اندازی کسب و کار و عاشق یادگیری و آموزش هستم و فکر میکنم هر اقدامی در راه کمک به خلق یا رشد یک کسب و کار، بهترین، مفیدترین و جذابترین کار دنیاست. در عین حال مهارتهایی که برای رشد هوشمندانه یک کسب و کار لازم هست رو آموزش میبینم و حاصل یادگیری و تجاربم رو در این وبسایت به اشتراک میگذارم، تا بدست همه علاقه مندان و نیازمندان این حوزه برسه. امیدوارم که با آموزشهای من بتونید اولا آدم رشد یافته تری بشوید و در گام بعد کسب و کار و زندگی تون رو رشد بدهید.

۲ دیدگاه

  1. فاطمه مهرپرور

    سلام استاد مقاله بسیار عالی بود ممنونم ، به جرات میتونم بگم بیشتر نکات آموزشی مفیدی که در این مقاله بود در دوره های آموزشی با هزینه های زیاد تدریس میشه و شما به رایگان در اختیار دیگران قرار میدید و این کار با ارزشی هست تبریک میگم .⁦✌️⁩🙏🌺

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *