[cjfm_form_register form_id="1" redirect_url="" required_text="*" button_text="Create new account" button_class="" class="" ]
خانه / مقالات / بازاریابی / راهکارهای عملی افزایش فروش در دوران رکود اقتصادی

راهکارهای عملی افزایش فروش در دوران رکود اقتصادی

راهکارهای عملی افزایش فروش در دوران رکود اقتصادی

راهکارهای عملی افزایش فروش در دوران رکود اقتصادی – به این نکته عمیقا توجه کنید که در دوران رکود اقتصادی، مردم شدیدا هوشمندانه خرج می‌کنند. صرفه جویی، سنجش ارزش محصول و نتایجی که برای بهبود زندگی افراد به بار می‌آورد و قیمت آن شدیدا برای مردم مهم است و ترجیح می‌دهند اقلام ضروری با وسواس و بررسی زیاد خریداری کنند. در این دوران، واژه هایی مثل «ارزانی»، «رایگان»، «تخفیف» و «صرفه جویی» ارزش دیگری پیدا می‌کنند. بنابراین در متون تبلیغاتی خود این واژه ها را در نظر آورید. در ادامه به راهکارهایی پرداخته ام که بتوانید در همین شرایط رکود، نه تنها شکست نخورید، بلکه بتوانید فروش خود را نسبت به سال گذشته افزایش هم دهید.

۱- بودجه تبلیغات و بازاریابی کسب و کار خود را افزایش دهید

یکی از اشتباهات رایج کسب و کارها در دوران رکود این است که بخاطر صرفه جویی در هزینه ها و درآمد کمتر، بودجه تبلیغات و بازاریابی را کاهش ‌می‌دهند که یک اشتباه بزرگ است. قبل از ادامه به مطالعه مقاله توصیه اکید می‌کنم که ویدئوی تهیه شده را با دقت مشاهده بفرمایید.

دانشگاه مک گیل در تحقیقی ۶۰۰ شرکت با زمینه‌های فعالیت متفاوت را مورد بررسی قرار داده است. در نتیجه این تحقیق مشخص شد، شرکتهایی که بودجه تبلیغات و بازاریابی خود را در دوران رکود بهبود بخشیدند، هم در شرایط رکود و هم بعد از آن، نسبت به شرکتهایی که بودجه تبلیغات و بازاریابی خود را کاهش داده و یا قطع کردند، موفقیت بیشتری داشتند. اگر افزایش بودجه تبلیغات و بازاریابی برای کسب و کار شما ممکن نیست، لااقل آن را کاهش ندهید. تبلیغات در دوران رکود مزایایی دارد که در ادامه آنرا مورد بررسی قرار داده ام.

 • گرفتن سهم بیشتر از بازار هدف

در این دوران با توجه به عدم فعالیت جدی سایر همکاران، فرصت مهیاست تا با انجام تبلیغات موثر و مقرون بصرفه، سهم بیشتری از بازار را بدست آورید. یکی از ویژگی‌های دوران رکود اقتصادی این است که صنایع بزرگ بخاطر زیاد شدن هزینه‌ها و کمبود نقدینگی به مشکلات مختلفی برخواهند خورد. تعدیل نیرو‌ها یکی از مهمترین مشکلات صنایع بزرگ در دوران رکود است. از این رو گرفتن سهم بازار برای کسب و کارهای کوچک راحت‌تر از دوران رونق است. از این فرصت حتما استفاده کنید.

 • بودن در بالاترین سطح ذهن مشتریان

حتما از تلگرام یا اینستاگرام استفاده کرده اید. اگر دقت کرده باشید، یک کانال تلگرام بعد از گذاشتن یک پست، در صدر لیست کانالهای مخاطبین خود قرار می‌گیرد و بعد از مدتی به قعر این لیست خواهد رفت. داشتن برنامه منظم جهت پست گذاری سبب می‌شود که همیشه در صدر لیست کانالها باشید و همیشه دیده شوید. تبلیغات یک چنین اثری دارد. تبلیغات با برنامه منظم سبب می‌شود که همیشه جلوی چشم مشتریان خود باشید. مطمئن باشید، مشتری زمانی که تصمیم به خرید بگیرد، آن کسب و کاری را انتخاب خواهد کرد که جلوی چشم اوست؛ در اوایل لیست ذهنی‌اش قرار دارد.

 • افزایش شهرت کسب و کار شما در میان مشتریان 

ممکن است بگویید، بخاطر نوع خدمات و قیمت گذاری، در این شرایط کسی از من خرید نخواهد کرد. اما فراموش نکنید که شما با تبلیغات موثر و مقرون بصرفه، شهرت خودتان را افزایش خواهید داد. به این معنی که در آینده اگر مشتری خواست دست به خرید بزند، شما را انتخاب خواهد کرد و یا به دیگران معرفی خواهد کرد.

۲- مشتریان قبلی خود را اینگونه تشویق به خرید مجدد کنید

شما جزو کدام دسته هستید؟

 1. دسته اول: فروشندگان سنتی که منتظر هستند تا مشتری به فروشگاهشان بیاید و خرید انجام دهند یا
 2. دسته دوم: فروشندگان حرفه‌ ای که هروقت نیاز به پول دارند، براحتی مشتریان خود را با ترفندهایی ساده به فروشگاه می‌کشانند و فروش خود را انجام می‌دهند. قبل از ادامه توصیه می‌کنم این ویدئوی ارزشمند را مشاهده کنید.

مشتریان قبلی شما، کسانی هستند که یکبار از شما خرید کرده‌اند، اگر بتوانید به آنها بفروشید، در واقع هزینه ای برای بازاریابی و تبلیغات صرف نکرده اید. شما باید قادر باشید، هر زمان که به پول نیاز داشتید، مشتریان خود را به فروشگاه و کسب و کار خود بکشانید و بفروشید. ساده ترین راهکار این است که اطلاعات تماس مشتریان خود را ثبت کنید. اما سوال این است که چطور این اطلاعات را بدست آورید؟ خیلی ساده است:

 • بگویید برای اطلاع رسانی فروش‌های ویژه، جشنواره‌ها، تخفیف‌ها فقط به مشتریان خود و از طریق مثلا پیامک اطلاع رسانی خواهیم کرد.
 • اگر تولید کننده شیرینی هستید، بگویید: هر زمان که شیرینی تازه پخت شد، اطلاع خواهیم داد.
 • اگر پوشاک دارید: بگویید، هر زمان که بار جدید آوردیم به مشتریان خود اطلاع خواهیم داد.

با برگزاری تخفیفها، فروشهای ویژه، جشن تولدها، جشن عقد و عروسی ها، شب یلدا، عید نوروز و … می‌توانید فروش خود را به چند برابر افزایش دهید. کافی است بهانه‌ای منطقی برای تخفیف دادن و گذاشتن فروش ویژه پیدا کنید. جشنواره تابستانه، پاییزه، زمستانه و … همگی ترفندهایی هستند که می‌توانید از آنها برای افزایش فروش خود استفاده کنید.

۳- بیش فروشی کنید

بیش فروشی یا Upselling یعنی فروش محصول مکمل و مرتبط با محصول اصلی. مثلا اگر کسی برای خرید دوربین عکاسی سراغ شما آمده است، فروش سه پایه عکاسی، فلش، لنز، باتری دوربین، انواع کابلهای مرتبط، حافظه خارجی و … پیشنهادهایی هستند که می‌توانید به مشتری خود ارائه کنید و فروش خود را در یکبار خرید مشتری افزایش دهید.

۴- اینگونه قیمت گذاری کنید

مفهوم حاشیه سود را باهم بررسی کنیم. اگر قیمت کالایی مثلا ۱۰۰ هزارتومان است و برای تولید آن ۸۰ هزارتومان هزینه شده، حاشیه سود این برابر ۲۰ هزارتومان است. فرض کنید نرخ تورم ۲۰۰ درصد است. یعنی همه چیز تقریبا دو برابر شده است و بنابراین هزینه تولید شما هم دو برابر شده است. بنابراین کالای پارسال را به قیمت ۲۰۰ هزارتومان به فروش خواهید رساند. میزان حاشیه سود در قیمت جدید عبارت است از (۱۶۰ + ۴۰ = ۲۰۰) ۴۰ هزارتومان؛ یعنی در قیمت جدید سودی که نصیب شما می‌شود هم دو برابر شده است. اما شما حق ندارید چنین سودی را دریافت کنید. خب پس چه کنیم؟ حاشیه سود پیشنهادی حرفه ای ها برای این کالا این است که درصدی از حاشیه سود قبلی را به قیمت جدید اضافه کنید. حاشیه سود جدید عبارت است از ۱۰ درصد نرخ تورم ضرب در حاشیه سود قبلی که برای این کالا عبارت است از ۴ هزارتومان. ۲۰۰*۰٫۱ * ۲۰۰۰۰ = ۴ هزارتومان. بنابراین به ازای نرخ تورم ۲۰۰ درصد شما حق دارید که ۲۴ هزارتومان سود کنید و نه ۴۰ هزارتومان.

نوع قیمت گذاری در شرایط رکود بسیار مهم است. چرا که مشتریان بسیار حساس قیمتها هستند و اگر قیمت کمی ارزانتر پیدا کنند حتما به سراغ آن خواهند رفت. بدین ترتیب شما با قیمت گذاری صحیح، تبلیغات موثر و مقرون بصرفه و فعال کردن مشتریان قبلی می‌توانید علاوه بر تامین هزینه ها و افزایش فروش به رشد کسب و کار خود بعد از رکود هم کمک کنید.

۵- بسته بندی جدید ارائه کنید

برای روشن شدن این ایده چند مثال خواهم زد.

 • به جای اینکه کمربند چرم را جدا بفروشید و کیف پول چرم را جدا، یک بسته بندی جدید ارائه کنید که در آن کیف پول چرم و کمربند و کفش و مثلا کیف چرم را یکجا بفروش برسانید با قیمتی بسیار مناسب تر از فروش تک تک آنها.
 • اگر تولید کننده شیرینی هستید، بجای فروختن کیلویی شیرینیها، بسته های دو تایی و یا سه تایی تهیه کنید و بفروشید.
 • اگر میوه فروشی دارید: بسته های دوتایی، سه تایی سیب میتونه خیلی فروش شما رو افزایش بده و حتی بسته های ۵۰۰ گرمی خیار، گوجه، سیب زمینی و پیاز.

باید بنشینید و فکر کنید که چطور از ایده ارائه بسته بندی جدید میتونید در کسب و کار خودتون استفاده کنید.

۶- از شبکه‌های اجتماعی برای بازاریابی استفاده کنید

کار با شبکه های اجتماعی را به عنوان یک مهارت یاد بگیرید و از آن برای معرفی کسب و کارتان استفاده کنید. با تولید محتوای مورد نیاز مشتریان بازار هدف، می‌توانید در کنار معرفی خود، با آنها ارتباط برقرار کنید و ضمن این ارتباط، تخصص خود را به رخ آنها بکشانید و در نهایت اعتماد و علاقه آنها را به خود و کسب و کارخود، جلب کنید. درست است که تقریبا هیچ روش بازاریابی رایگانی وجود ندارد، اما بازاریابی با شبکه های اجتماعی صرفا از شما انرژی و وقت خواهد گرفت و آورده بسیار بزرگی خواهد داشت، حتما آن را جدی بگیرید.

 

همه اینها را باهم انجام بدید، مداومت کنید و صبور باشید

برای اینکه یک راهبر بازاریابی جواب بدهد، گاهی اوقات یک سال یا بیشتر زمان لازم است. پس صبور باشید، کار رو قطع نکنید و ادامه دهید و مطمئن باشید که نتیجه خواهید گرفت.

 

 

علیرضا شهرانی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

 • عضویت در صفحه اینستاگرام شخصی علیرضا شهرانی

اینستاگرام علیرضا شهرانی

 • عضویت در کانال تلگرام شخصی علیرضا شهرانی

علیرضا شهرانی در تلگرام

 

درباره ی علیرضا شهرانی

من عاشق راه اندازی کسب و کار و عاشق یادگیری و آموزش هستم و فکر میکنم هر اقدامی در راه کمک به خلق یا رشد یک کسب و کار، بهترین، مفیدترین و جذابترین کار دنیاست. در عین حال مهارتهایی که برای رشد هوشمندانه یک کسب و کار لازم هست رو آموزش میبینم و حاصل یادگیری و تجاربم رو در این وبسایت به اشتراک میگذارم، تا بدست همه علاقه مندان و نیازمندان این حوزه برسه. امیدوارم که با آموزشهای من بتونید اولا آدم رشد یافته تری بشوید و در گام بعد کسب و کار و زندگی تون رو رشد بدهید.

مطلب پیشنهادی

روشهای واقعی افزایش فروش عمده فروشی شکلات

روشهای واقعی افزایش فروش عمده فروش شکلات

روشهای واقعی افزایش فروش عمده فروش شکلات – دیگر زمانه آن گذشته است که در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *