[cjfm_form_register form_id="1" redirect_url="" required_text="*" button_text="Create new account" button_class="" class="" ]
خانه / مقالات / سخنرانی حرفه ای / روش ۱۰۱۰۱۰ در آماده کردن متن سخنرانی

روش ۱۰۱۰۱۰ در آماده کردن متن سخنرانی

آماده کردن متن سخنرانی - چگونه آماده شویم؟

آماده کردن متن سخنرانی یکی از بزرگترین دغدغه‌های هر سخنرانی است. متن سخنرانی شما با توجه به ۳ عامل مهم آماده می‌شود؛ که در ادامه راجع به آنها توضیح خواهم داد.

دقیقا می‌خواهید روی آنها چه اثری بگذارید

توصیه من این است که قبل از هر اقدامی، یک نتیجه را انتخاب کنید. در اثر شنیدن سخنرانی من قرار است چه اتفاقی برای مخاطبین من رقم بخورد. بر اساس آن نتیجه موضوع و متن سخنرانی و حتی مخاطبین هدف خود را انتخاب کنید. برای مثال: در اثر این سخنرانی می‌خوام افراد فلان محصول را از من خریداری کنند. این یک نتیجه است. ممکن است من به ۱۰ موضوع در سخنرانی خود اشاره کنم، اما هدف برای من روشن است. چرا به این موضوعات اشاره می‌کنم؟ چون به نتیجه نهایی کمک خواهد کرد. براساس نتیجه، من به بررسی کالاهای موجود در بازار خواهم پرداخت. تفاوتهای آنها را باهم مقایسه خواهم کرد، به لحاظ کیفیت، ویژگی‌ها و قیمت و در آخر هم محصول خودم را معرفی خواهم کرد.

تقریبا انتخاب یک نتیجه، موضوع، متن سخنرانی و مخاطبین شما را مشخص خواهد کرد. در ادامه برای آماده کردن متن سخنرانی خود نیاز دارید که مخاطبین هدف خود را بهتر و دقیقتر بشناسید.

مخاطبین شما چه ویژگی‌هایی دارند

سخنرانی شما هرچقدر هم که عالی باشد، حتما باید مخاطبینی داشته باشد. سخنرانی بدون مخاطب، دقیقا مثل رستوران بدون مشتری است. دقت کنید که اثر نهایی هر سخنرانی ایجاد تغییر مثبت در نگرش، دانش و رفتار مخاطب شماست و نه هیچ چیز دیگر، وگرنه صحبت در جمع اصلا معنا نداشت. پس باید قبل از آماده کردن متن سخنرانی مخاطبین خودتان را بشناسید. به چه اطلاعاتی از آنها نیاز داریم؟

۱- سن مخاطبین چقدر است؟

سن مخاطب شما دو نکته بسیار مهم را آشکار می‌سازد. 

  • سطح درک: برای این مورد باید دقت کنید که در کل سخنرانی خود از کلمات تصویری و ساده استفاده کنید تا همه بازه‌های سنی بتوانند تصویر روشنی از سخنرانی شما داشته باشند و تک تک کلمات آنرا درک کنند. فهمیدن صحبتهای شما سبب برقراری ارتباط شده و در نتیجه حس رضایتمندی را در مخاطب ایجاد خواهد کرد.
  • میزان انرژی و سطح تعامل: یک نکته تجربه شده راجع به این موضوع این است که هرچه سن مخاطب بیشتر باشد، از شما انتظار دارد که حین سخنرانی آرامش بیشتری داشته باشید. شاید انرژی زیاد شما از اعتبار شما بکاهد و مخاطب خود را از دست دهید. بطور کلی سطح انرژی شما هنگام ارائه سخنرانی باید برابر با مخاطب و کمی بیشتر از آن باشد و نه بیشتر.

۲- جنسیت

اگر مخاطبین شما فقط آقایان باشند، می‌توانید از شوخ طبعی بیشتری استفاده کنید و راحت‌تر برخورد کنید، البته اگر خودتان آقا هستید و این قضیه برای خانمها هم صادق است. یعنی اگر خودتان خانم هستید و مخاطبین شما هم خانم هستند، می‌توانید راحت‌تر باشید حین صحبت کردن و دستتان در شوخی کردن باز است. اما به این نکته مهم توجه کنید که بطور کلی شوخ طبعی، از اعتبار شما در چشم مخاطب خواهد کاست، مگر کسانی که شما را از قبل می‌شناسند. بنابراین توصیه می‌کنم که تا حد ممکن از شوخ طبعی استفاده نکنید و آنرا مثل نمک غذا به اندازه مصرف کنید.

در جمع‌های مختلط باید حواستان باشد که جملاتی که حس زنانگی و یا مردانگی را تحریک می‌کند و ایجاد دو دستگی می‌کند را استفاده نکنید. دقت کنید، هرکاری که سبب شود بخشی از مخاطبین شما از دست برود را نباید انجام دهید.

۳- سطح تحصیلات 

میزان تحصیلات مخاطبین در انتخاب کلمات و آماده کردن متن سخنرانی شما موثر است. قبلتر راجع به انتخاب کلمات تصویری و ساده توضیح دادم. الان میخواهم بگویم که در یک جمع فرهیخته و علمی، گاهی اوقات لازم است از اصطلاحات پیچیده و تخصصی استفاده کنید و سپس آنرا توضیح دهید. این کار سبب ایجاد اعتبار برای شما خواهد شد و حس متخصص بودن در آن زمینه را به مخاطب، القا خواهد کرد. اما در همه جا، سادگی جواب خواهد داد. بنابراین بنای شما بر سادگی باشد، اما من به شما حق می‌دهم که گاهی از برای نشان دادن تخصص خود، از کلمات تخصصی استفاده کنید و سپس آنرا به صورت ساده توضیح دهید.

استدلال شما هم می‌توانید این باشد: استفاده از کلیدواژه‌ها جهت پیدا کردن منابع علمی معتبر!

۴- تعداد

وقتی تعداد مخاطبین شما کمتر است، مثلا در حدود ۳۰ نفر، سطح تعامل شما با مخاطبین بسیار بالا خواهد رفت. بنابراین باید خودتان را برای پاسخ دادن به سوالات متعدد مخاطبین، آماده کنید. حتی لازم است مواردی را برای درگیر کردن و به چالش کشیدن آنها، از قبل طراحی کنید. به عبارتی برای تعداد کم مخاطبین، سخنرانی شما بیشتر حالت کارگاهی و دوطرفه پیدا می‌کند.

اما زمانی که تعداد بالاست مثلا ۱۰۰ نفر، تقریبا ارائه شما یکطرفه خواهد بود. اما خوب است که زمانی را برای پاسخ دادن به سوالات مخاطبین خود اختصاص دهید تا حس مشارکت به آنها دست دهد. سخنرانی یک طرفه دیرزمانی است که دیگر برای کسی جذاب نیست. حواستان باشد!

۵- علایق و نیازها

قطعا شما باید علایق، ترسها، آرزوها و نیازهای مخاطبین خود را بشناسید و موضوع خود را بر اساس آن انتخاب کنید و در آماده کردن متن سخنرانی آنرا لحاظ کنید. توجه نکردن به این موارد سبب می‌شود که مخاطبین خود را به سرعت از دست دهید.

۶- اعتقادات و ارزش ها

باید حواستان باشد که حین سخنرانی، به اعتقادات و ارزشهای مخاطبین خود احترام ویژه بگذارید. شما سخنرانی می‌کنید تا مخاطبین خودتان را تحت تاثیر قرار دهید و در آنها تغییرات مثبت ایجاد کنید، نه اینکه اعتقادات و ارزشهای آنها را به چالش بکشید و خدایی نکرده مورد تمسخر قرار دهید. بنابراین حواستان باشد!

اکنون سوال این است که چگونه این اطلاعات را بدست آوریم؟

یکی از راهکارهای رایج جهت کسب اطلاعات مورد نیازتان از مخاطبین، این است که پرسشنامه‌ای تهیه کنید و مثلا از یک ماه و یا یک هفته قبل از مخاطبین شرکت‌کننده در روز سخنرانی بخواهید که این پرسشنامه را تکمیل کنند. برای اینکه این کار ساده شود، می‌توانید پاسخ به سوالات این پرسشنامه را یکی از مراحل ثبت‌نام شرکت‌کنندگان در سخنرانی خود قرار دهید. به این ترتیب، به محض اتمام ثبت‌نام، شما تمامی اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت کرده‌اید و با تحلیل اطلاعات می‌توانید به شناخت خوبی از مخاطبین خود برسید و محتوای سخنرانی را بر اساس این شناخت طراحی کنید.

روش ۱۰۱۰۱۰ در آماده کردن متن سخنرانی

یک روش کاربردی در آماده کردن متن سخنرانی این است که به ۳۰ سوال مخاطبین خود در آن موضوع پاسخ دهید. اصلا آماده کردن متن سخنرانی، چیزی جز پاسخ دادن به سوالات مخاطبین شما نیست. بنابراین از همین الان بگردید و ببینید پیرامون موضوع سخنرانی شما، چه سوالاتی در اینترنت وجود دارد. سوالات و پاسخ‌های آنها را بررسی کنید. بدین ترتیب متن سخنرانی شما آماده شده است.

  • ۱۰ سوال پرتکرار مخاطب
  • ۱۰ سوال برای مخاطبین متوسط که اولا به ذهن آنها نخواهد رسید
  • ۱۰ سوال برای مخاطبین حرفه‌ای

اینگونه محتوا را مال خود کنید

توصیه عملی من این است که بعد از آماده کردن متن سخنرانی، راجع به تک تک موضوعات، با دوستان و خانواده صحبت کنید و آنها را به چالش بکشید و تحلیلهای آنها را بشنوید. گاهی نکاتی مطرح می‌شود که بینش شما را از آن موضوع بالا خواهد برد. یکی از اصلیترین مزایای این صحبتهای صمیمی این است که سبب پخته شدن موضوع شده و محتوا را از آن شما خواهد کرد.

این فرصت طلایی را از دست ندهید!

شما عزیزان می‌توانید همین امروز، دوره جامع غیرحضوری ستارگان سخنرانی را با تخفیف ویژه و تکرار نشدنی خریداری کنید. دقت کنید که این تخفیف به مدت محدود برای شما قرار داده شده است.

⌚️ بیش از ۵۴۰ دقیقه آموزش ویدئویی به همراه جزوات تمام رنگی.
حاصل برگزاری ۳ سمینار و کارگاه تخصصی در سطح کشور در سال ۱۳۹۷.
💰 قیمت اصلی دوره: ۴۶۰ هزارتومان
💸 قیمت فروش ویژه: ۲۷۶ هزارتومان

🎁 بعد از تهیه محصول، من خودم شخصا به مدت ۲ ماه مربی شما خواهم بود🙌🙏

این دوره حاصل برگزاری کارگاه‌ها و سمینارهای تخصصی سال ۱۳۹۷ در حوزه فن بیان و سخنوری، در سطح کشور است. جهت دریافت محتوای دوره با شماره ۰۹۱۰۸۴۴۲۵۸۷ تماس بگیرید و یا در تلگرام – واتساپ پیام ارسال کنید تا با شما تماس بگیریم. جهت خرید مستقیم از وبسایت، روی عکس محصول که در پایین قرار داده شده است کلیک کنید.

دوره آنلاین ستارگان سخنرانی

آوازیار را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

  • برای عضویت در اینستاگرام آوازیار، لطفا روی عکس پایین کلیک یا لمس کنید.

اینستاگرام علیرضا شهرانی

 

  • برای عضویت در کانال تلگرام آوازیار، لطفا روی آیکن تلگرام کلیک یا لمس کنید.

علیرضا شهرانی در تلگرام

 

درباره ی علیرضا شهرانی

من عاشق راه اندازی کسب و کار و عاشق یادگیری و آموزش هستم و فکر میکنم هر اقدامی در راه کمک به خلق یا رشد یک کسب و کار، بهترین، مفیدترین و جذابترین کار دنیاست. در عین حال مهارتهایی که برای رشد هوشمندانه یک کسب و کار لازم هست رو آموزش میبینم و حاصل یادگیری و تجاربم رو در این وبسایت به اشتراک میگذارم، تا بدست همه علاقه مندان و نیازمندان این حوزه برسه. امیدوارم که با آموزشهای من بتونید اولا آدم رشد یافته تری بشوید و در گام بعد کسب و کار و زندگی تون رو رشد بدهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *