[cjfm_form_register form_id="1" redirect_url="" required_text="*" button_text="Create new account" button_class="" class="" ]
خانه / مقالات / صداسازی تخصصی / صدای سینه | صدای بم | چیست؟ اهیمت و روشهای تقویت صدای سینه | صدای بم

صدای سینه | صدای بم | چیست؟ اهیمت و روشهای تقویت صدای سینه | صدای بم

اگر شما هم به مرض اوج خوانی گرفتار هستید و همش دوست دارید که اوج بخونید و به دو یا سه نت انتهایی صداتون دل خوش کردید، حتما این مقاله رو بخونید. من خودم از بچگی دوست داشتم که اوج اوج اوج بخونم، اما تا کی؟ تا کجا؟ چقدر آدم هستند که بخاطر اجرای دو یا سه نت انتهایی صداشون، کل صداشون رو از دست دادند. یادتون باشه که حنجره به عنوان یک موجود زنده، حتما علیه شما قیام میکنه؛ یعنی چی؟ یعنی اینکه شما حتما حتما میتونید در ۱۵ نت سالم و با کیفیت بخونید، وقتی این ۱۵ نت رو رها میکنید و همه توانتون رو میگذارید روی دو یا سه نت انتهایی صداتون علاوه بر افسردگی روحی، ممکنه بخاطر آسیب دیدگی تارهای صوتی، حتی نتونید از صداتون برای صحبت کردن و سخنرانی استفاده کنید چه برسه به خوانندگی. اما در کنار اینها، صدای سینه یا صدای بم از جهات دیگه هم مهمه که دعوتتون میکنم ادامه این مقاله رو مطالعه کنید حتما.

اوج خوانی مایه آسیب و افسردگی و تقویت صدای سینه مایه ارامش

چرا باید صدای سینه یا بم خوانی مون قوی باشه؟

در اهمیت بم خوانی باید بگم که، داشتن یک صدای سینه قدرتمند شما رو آدمی:

 • قدرتمند،
 • قابل اعتماد،
 • باور پذیر و تاثیرگذار،
 • آرامش بخش،
 • جدی و معتمد بنفس 

نشون میده و برعکس کسانی که معمولا صدای سر قویتری دارند مثل کودکان، اکثر خانمها و حتی برخی از آقایون بخاطر ضعیف بودن صدای سینه شون، معمولا:

 • جدی گرفته نمیشند،
 • مورد تمسخر واقع میشند،
 • آدمهای ضعیفی بحساب میان از نظر مخاطبین و اثرگذاری لازم رو ندارند.

برای اینکه این حس قدرت و آرامش رو حس کنید توصیه میکنم کلیپ کوتاه زیر رو حتما ببینید که از استاد محمد نوری هست.

 

مهم اینه که بهترین خودتون باشید و بشید!

پیشتر هم گفتم که صدای همه آدمها قسمت اوج و قسمت بم داره، منتها گستره صوتی آدمهای مختلف، متفاوت هست. بنابراین: همه تلاش شما باید این باشه که در گستره صوتی خودتون بهترین باشید و بتونید در همه نتهایی که حنجره تون ظرفیتش رو داره، سالم بخونید و صحبت کنید.

محدوده صدای سینه و اوج آدمهای مختلف

پیشنهاد: جای صدای مردها، زنها و کودکان کجاست؟

اگر تعداد کلیدهای هر محدوده صدایی در عکس بالا رو بشمارید(البته این عکس دقیق نیست، فقط برای روشن شدن گسترده صوتی آدمهای مختلف آوردمش) میبینید که هر جنس صدا ۱۷ نت رو میتونه بخونه. محدوده صدایی یکسان به لحاظ تعداد نتها و متفاوت از جهت فرکانس و کیفیت نتها.

 

راهکار شما برای تقویت صدای سینه چیه؟

علی القاعده برای تقویت صدا در همه نتها لازم هست که یک دوره صداسازی تخصصی رو بگذرونید، و در هر بخشی تمریناتی بشما داده خواهد شد که موجب تقویت عضلات حنجره جهت اجرای نتهای اون بخش هست. اما این یک اصل هست که مثلا برای تقویت صدای سینه که تارهای صوتی فشرده میشند، نمیشه تجویز اوج خوانی کرد و حتما: باید تمریناتی در ناحیه بم صداتون بهتون داده بشه.

چند تمرین ساده و کاربردی

تمریناتی که در ادامه میاد بسیار ساده و قابل اجرا هست:

 1.  قصه گویی برای بچه فرضی در دل شب؛
 2.  خواندن لالایی برای بچه فرضی در دل شب؛
 3. گوش دادن به صدای گویندگان و خوانندگان با صدای بم قوی؛
 4.  خواندن تصنیفهایی که بلد هستید، با قسمت بم صداتون؛

 

فایل آموزشی تقویت صدای سینه هم دارم براتون!

جهت آشنایی با نحوه انجام تمرینات، فایل شینداری آموزش تقویت صدای سینه رو در پیوست همین پست آموزشی آوردم، همین الان دانلودش کنید و بشنوید.

متن فایل صوتی:

اگر حال ندارید صوت رو دانلود کنید و بشنوید، من متنش رو براتون در ادامه آوردم:

یکی از مباحث مهمی که در دوره ۲۹ روزه صداسازی تخصصی و فن بیان بحث می‌کنیم، همین بم خوانی یا تقویت صدای سینه است و موانعی که سر راه بم خوانی صحیح وجود داره و باید این موانع رو برطرف بکنید تا بتونید صدای بمی از خودتون بیرون بدید. در ادامه میخوام راجع به اهمیت صدای بم و راههای تقویتش با شما صحبت کنم و البته مشکلاتی که بخاطر نداشتن صدای بم قدرتمند بوجود اومده یا میاد.

اشاره به یک تحقیق ارزشمند

میخوام به یک تحقیق اشاره بکنم، در این تحقیق از مخاطبین زن و مرد شرکت‌کننده خواسته شده بود که به صدای ۸ سخنران از اروپا و آمریکا با فرهنگها و زبانهای مختلف گوش بدند و در آخر میزان قدرتمند و اثرگذاری سخنران رو مشخص کنند. جالب اینجا بود که مخاطبین مستقل از فهم متن سخنرانی و درک واژه‌ها و صرفا از روی صدا و لحن سخنرانان، فردی که از صدای سینه قویتری برخوردار بود رو به عنوان فردی قدرتمندتر و اثرگذارتر انتخاب کرده بودند.

صدای سینه قوی نشانه قدرت و تسلط شما

آثار روانشناختی صدای سینه قوی بر مخاطب

القای قدرتمندی، تسلط، شجاعت، اطمینان و آرامش به مخاطب از آثار صدای سینه قدرتمند هست که من در ادامه دو موردش رو توضیح دادم.

 1. قدرتمند و صاحب نفوذ: یکی از نتایج داشتن صدای سینه قدرتمند و صدای بم قوی، اینه که شما رو شخصی قدرتمند و صاحب نفوذ معرفی میکنه و برعکس کسایی که معمولا صداهای ضعیفی دارند مثل کودکان و خانمها رو آدمهای ضعیفی معرفی میکنه.
 2. جدی گرفته نشدن: از سایر نتایج میشه به جدی گرفته نشدن در امورات زندگی و تصمیم گیریها اشاره کرد. دقت کنید که کودکان، خانمها و حتی برخی از آقایون، صرفا به خاطر آهسته صحبت کردن یا داشتن صدای ضعیف، جدی گرفته نمیشند. پیش اومده که صداتون رو بالا میبرید یا مثلا داد میزنید و جدی گرفته میشید و توجه همه بهتون جلب میشه! برای آقایونی که صدای زیری دارند و برعکس خانمهایی که صداهای کلفتی دارند پیش اومده که پشت تلفن به جای هم تشخیص داده بشند.

وقتی مردی با صدای زنانه تماس میگیره معمولا چنین جوابی میشنوه: سلام خانوم محترم، وقتتون بخیر، بفرمایید، کاری داشتید؟

وقتی خانمی با صدای کلفت تماس میگیره، معمولا چنین جوابی میشنوه: سلام جناب بفرمایید، در خدمتتون هستم.

یک فرصت تکرار نشدنی!

شما عزیزان می‌توانید همین امروز، دوره آنلاین ستارگان صداسازی و فن بیان را با تخفیف ۲۰% خریداری کنید. دقت کنید که این تخفیف برای علاقه‌مندان به یادگیری تحریر در آواز ایرانی قرار داده شده است. این دوره حاصل برگزاری ۸ کارگاه و سمینار تخصصی در سال ۱۳۹۷ و در سطح کشور است و شما عزیزان در واقع ویدئوی کلاسهای برگزار شده را خریداری خواهید کرد. دقت کنید که بعد از خرید دوره، من خودم شخصا به مدت ۲ ماه مربی شما خواهم بود و به تمامی سوالات شما در تلگرام یا واتساپ پاسخ خواهم داد.

جهت دریافت محتوای دوره می‌توانید با کلیک بر عکس پایین، وارد صفحه فروشگاه وبسایت شوید و کد تخفیف Tahrir20 را در قسمت مربوط به کوپن تخفیف وارد کنید و یا با با شماره ۰۹۱۰۸۴۴۲۵۸۷ تماس بگیرید و یا در تلگرام – واتساپ پیام ارسال کنید تا با شما تماس بگیریم.

ما در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

 • برای عضویت در صحفه اینستاگرام من، لطفا روی عکس پایین کلیک یا لمس کنید لطفا.

اینستاگرام علیرضا شهرانی

 

 • جهت عضویت در کانال من در تلگرام، لطفا روی آیکن تلگرام کلیک یا لمس کنید.

علیرضا شهرانی در تلگرام

درباره ی علیرضا شهرانی

من عاشق راه اندازی کسب و کار و عاشق یادگیری و آموزش هستم و فکر میکنم هر اقدامی در راه کمک به خلق یا رشد یک کسب و کار، بهترین، مفیدترین و جذابترین کار دنیاست. در عین حال مهارتهایی که برای رشد هوشمندانه یک کسب و کار لازم هست رو آموزش میبینم و حاصل یادگیری و تجاربم رو در این وبسایت به اشتراک میگذارم، تا بدست همه علاقه مندان و نیازمندان این حوزه برسه. امیدوارم که با آموزشهای من بتونید اولا آدم رشد یافته تری بشوید و در گام بعد کسب و کار و زندگی تون رو رشد بدهید.

مطلب پیشنهادی

عکس از حنجره | استروبوسکوپی حنجره

لارنوگوسکوپی | استروبوسکوپی | آندوسکوپی حنجره

در تمام مقالاتی که راجع به عکس از حنجره | عکس رنگی از حنجره | …

۷ دیدگاه

 1. بازم یه مقاله خاص و مفید. عالی بود و فوق العاده. تمریناتی که در فایل صوتی این مقاله فرمودید خیلی مفید و کاربردی بود.
  خواندن تصنیف های بم و هم خوانی و قصه گویی ولالایی گویی تمرین های خیلی جالبی بودن. من حتما باید انجام بدم. مررررسیی

  • سلام ممنونم از نظر لطفتون.
   کامنتهاتون به من انرژی میده برای پژوهش بیشتر و ارائه نتایج اونها در وبسایت.

 2. تمرینای ناب و تاثیر گذاری بودن. من بم خواتیشو امتحان کردم خیلی تاثیر مثبت روی صدا و همینطور اعتماد به نفس داره.

 3. باسلام. ممنون از آموزش های مفیدتون.چطوری امکانش هس پک کامل آموزش صداسازی و تحریر و…. رو تهیه کنیم.؟

 4. باسلام. ممنون از آموزش های مفیدتون.چطوری امکانش هس پک کامل آموزش صداسازی و تحریر و…. رو تهیه کنیم.؟ ممنون میشم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *