[cjfm_form_register form_id="1" redirect_url="" required_text="*" button_text="Create new account" button_class="" class="" ]
خانه / گزارش / هوش کلامی در دوره ستارگان صداسازی و فن بیان

هوش کلامی در دوره ستارگان صداسازی و فن بیان

سلام به همه.

در شب ۸ام آذر سال ۹۷ در ساعت ۸ شب، جلسه اول از ششمین دوره آنلاین آموزش جامع صداسازی و فن بیان استاد شهرانی برگزار شد که مهمترین قسمت های کلاس، در ادامه به صورت خلاصه و مختصر تقدیم می گردد. لطف کنید بعد از مطالعه مقاله نظرتون رو راجع به مقاله در پایین همین صفحه برامون بنویسید.

برای یادگیری بیشتر چه کنیم؟

فضای کلاس ایشان مثل همیشه گرم و صمیمی بود. ایشان در ابتدای کلاس متذکر شدند که برای یادگیری بیشتر در فرآیند یادگیری مشارکت کنیم؛ زیرا بیش ترین میزان یادگیری زمانی اتفاق میافتد که در کلاس و مباحث شرکت فعالانه داشته باشیم. برای مثال، یادداشت برداری حین تدریس استاد، پرسیدن سوال، انجام تمرینات و … از مصداقهای مشارکت فعالانه هستند.

یادداشت برداری عامل مهم در یادگیری بهتر و ارتقای هوش کلامی

یادداشت برداری حین مطالعه کتاب، حین تدریس استاد در کلاس درس، حین دیدن فیلم و شنیدن صوتهای آموزشی به شدت یادگیری رو در شما افزایش میده و از مثالهای مشارکت فعال در یادگیری به حساب میاد. همینطور پرسیدن سوال حین مطالعه و … سبب میشه که همیشه متوجه موضوعی که داره براتون ارائه میشه باشید. یا خیلی وقتها در صحبتهای دوستانه، برای اینکه نشون بدید که کاملا توجه دارید به گوینده، خوبه که گهگاهی سوالی بپرسید، اینجوری گوینده هم خیالش راحت میشه که کسی داره حرفهاش رو میشنوه. پس پرسیدن سوال و درگیر شدن با موضوع خودش سبب افزایش یادگیری میشه. البته توجه کنیم که پرسیدن سوال نباید سبب توقف روند آموزش استاد بشه، گاهی پرسشها اینقدر زیاد هست که استاد مربوطه عملا تمرکز خودش رو از دست میده، حواسمون به این تیکه هم باشه و گاها پرسشها ما به استاد جهت میده و وقتش صرف پاسخ دهی به سوالات ما میشه و نکات مهمی رو که از قبل اماده کرده بود برای ارائه رو از دست میدیم. پس یک حد تعادلی رو در پرسیدن باید رعایت کنیم.

پرسیدن سوال سبب افزایش یادگیری و ارتقای هوش کلامی

هوش کلامی چی هست؟

استاد شهرانی در ابتدا به هوش کلامی پرداخت و هوش کلامی را توانایی به کارگیری موثر زبان مادری به صورت شفاهی و کتبی دانست. از نظر ایشان هوش کلامی فقط به کلام و بیان ختم نمی‌شود، بلکه مرتبط با واژه هاست. زبان مادری ما متشکل از واژه‌ها و جملات است. اگر شما بتوانید این واژه‌ها و جملات را به خوبی کار ببرید و جملات مناسب تولید کنید، توانایی به‌کارگیری مؤثر زبان مادری را خواهید یافت؛ زیرا هوش کلامی ناظر به درک معنا و مفهوم واژه ها و جملات و از طرف دیگر به تولید واژه ها و جملات مرتبط است.

هوش کلامی شعبده بازی با کلمات هست و روش ارتقای هوش کلامی حرف زدن

بررسی مدل هوشهای چندگانه هاوارد گارنر 

ایشان در ادامه به نظریه هوش های چندگانه گاردنرپرداخت و آنها را توضیح داد. بسیاری از شرکت کنندگان علاقمند بودند بدانند که گاردنر هم اکنون در قید حیات هست یا خیر؟ که به گفته استاد شهرانی، گاردنر هم‌ اکنون ۸۰ سال دارد و فارغ‌التحصیل دانشگاه هاروارد می‌باشد. به نظر گاردنر هوش یک پتانسیل است برای پردازش اطلاعاتی که در موقعیت و چیدمان فرهنگی مختلف می‌تواند فعال شود و یا فعال نشود. هوش می تواند به افراد یک جامعه کمک کند تا مشکلات آن جامعه حل شود پس هوش یک پتانسیل است که باید به فعلیت برسد. پس هوش یک پتانسیل است، کسب کردنی و قابل رشد.

مدل هوشهای چند گانه گاردنر و هوش کلامی

در ادامه کلاس استاد شهرانی انواع هوش هایی که گاردنر به آنها پرداخته  بود را توضیح داد :

 • هوش منطقی و ریاضی: مانند افرادی که در حل مسایل ریاضی توانایی و استعداد دارند.
 • هوش تجسمی -فضایی: مانند افرادی که در هنر نقاشی تبحر و مهارت دارند.
 • هوش حرکتی -جنبشی : مانند افراد پیش فعال که البته این افراد می‌توانند ورزش‌کاران خوب و موفقی شوند .
 • هوش موسیقایی: مانند افرادی که در آغاز و موسیقی دارای استعداد هستند
 • هوش طبیعت‌گرایانه :مانند افرادی که به باغ و گل علاقه زیادی دارد ۱۵ باغبان جا زیست‌شناس می‌شوند
 • هوش فلسفی: مانند افرادی که زیاد سؤال می‌پرسند و زیاد “چرا” به کار می‌برند.
 • هوش میان فردی : مانند افرادی که با دیگران به خوبی ارتباط برقرار می‌کنند و می‌توانند شبکه‌ای از ارتباطات میان فردی ایجاد کند. این افراد بسیار خونگرم هستند اما کنترل شان بر روی احساس و عواطفشان کم است.
 • هوش درون فردی :مانند افرادی که گوشه‌گیر هستند و در عالم خودشان زندگی می‌کنند این افراد در کسب و کارشان دچار مشکل هستند و در محیط‌های شلوغ دچار ناراحتی و تنش می‌شوند. این افراد کنترل خوبی بر احساس و عواطفشان دارند و خود را به خوبی می‌شناسد.

هوش کلامی شامل چه مهارتهایی است؟

استاد شهرانی در پاسخ به این سؤال که “هوش کلامی شامل چه مهارت‌هایی است” پاسخ داد: هوش کلامی شامل گوش‌کردن، مطالعه کردن، صحبت کردن ونوشتن  است.

استاد در ادامه برای تقویت “مهارت گوش کردن” دو تمرین به هنرآموزان داد. تمرین اول این است که در مکان‌های شلوغ برای چند لحظه چشمانتان را ببندید و به صداهایی که می‌شنوید توجه کنید و دریافت هایتان را بنویسید که چه صداهایی را می شنوید. تمرین دوم این است صحبت‌هایی که می‌شنوید را برای خودتان به صورت متن خلاصه کنید تا درکتان از سخنان مخاطب افزایش یابد.

روشهای تقویت هوش کلامی و تمرینات آن

ایشان در ادامه به مبحث مهم و کاربردی “روش‌های تقویت هوش کلامی یا بدنسازی ذهنی”  پرداخت و ۸ تمرین کاربردی را در اختیار هنرآموزانش قرار داد و تاکید کرد انجام این تمارین در بلند مدت می تواند به طور چشم گیری هوش کلامی شما رو تقویت کند.

 • تمرین اول: تند گویی راجع به یک موضوع به مدت پنج دقیقه، به این شکل که راجع به یک موضوع که به دلخواه انتخاب کرده‌اید به صورت بداهه سه تا پنج دقیقه صحبت کنید.
 • تمرین دوم: توصیف شرایط موجود برای پنج دقیقه، به شکلی که اگر کسی غایب باشد، بتواند مکانی که در آن هستید را به خوبی تصور کند.
 • تمرین سوم : گفتن شباهت‌های دو چیز نا مرتبط مثلاً گفتن شباهت‌هایی که میان اسب و موتور وجود دارد.
 • تمرین چهارم: گفتن تفاوت‌های دو چیز یا شی نامرتبط. مثلاً تفاوت میان چای و قهوه
 • تمرین پنجم: ابتدا به شکل یا شی خاصی اشاره می‌کنید سپس پنج شی دیگر انتخاب می کنید و این پنج شی را به جای یک شکل خاص اولیه به کار می برید. به عنوان مثال اگر شی اول دیوار بوده است به جای کلمه دیوار باید پنج اصطلاح انتخاب شده بعدی را به کار ببرید و دیگر کلمه دیوار را به کار نبرید.
 • تمرین ششم:  با کلمات نامرتبط قصه‌گویی کنید. به عنوان مثال با کلمات ماه، گورخر،عالی، کتاب و قالی یک داستان بسازید.
 • تمرین هفتم: صدای خودتان را در تمرین هایتان ضبط کنید. هدف از این کار پیدا کردن حرف پرکن ها مانند آ و ا و تکیه کلام‌ها است.
 • تمرین هشتم: صحبت کردن حین فکر کردن، سعی کنید همان لحظه که دارید فکر می‌کنید صحبت کنید مانند تا زمانی که خبرنگار از شما سؤال می‌پرسد و شما در همان لحظه باید جواب دهید.

👇👇👇 همین حالا در کمتر از یک دقیقه نظرتون رو برای ما پایین همین صفحه بنویسید 👇👇👇

👇👇👇 مقاله براتون مفید بود یا نه؟ 👇👇👇

علیرضا شهرانی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

 • برای عضویت در صحفه اینستاگرام شخصی علیرضا شهرانی، لطفا روی عکس پایین کلیک یا لمس کنید لطفا.

اینستاگرام علیرضا شهرانی

 • جهت عضویت در کانال تلگرام آوازیار، لطفا روی آیکن تلگرام کلیک یا لمس کنید.

علیرضا شهرانی در تلگرام

ویرایش

درباره ی علیرضا شهرانی

من عاشق راه اندازی کسب و کار و عاشق یادگیری و آموزش هستم و فکر میکنم هر اقدامی در راه کمک به خلق یا رشد یک کسب و کار، بهترین، مفیدترین و جذابترین کار دنیاست. در عین حال مهارتهایی که برای رشد هوشمندانه یک کسب و کار لازم هست رو آموزش میبینم و حاصل یادگیری و تجاربم رو در این وبسایت به اشتراک میگذارم، تا بدست همه علاقه مندان و نیازمندان این حوزه برسه. امیدوارم که با آموزشهای من بتونید اولا آدم رشد یافته تری بشوید و در گام بعد کسب و کار و زندگی تون رو رشد بدهید.

۱۲ دیدگاه

 1. خیلی ممنون از کلاس های خوبتون استاد

 2. مهناز مهمانچی

  هر کسی عاشق یادگیریه لطفاً دست بجنبونه.
  اینجا با پشتیبانی بی نظیر جناب استاد شهرانی در این خصوص به هر آنچه دوست دارید نائل خواهید شد.
  پیروز و سرفراز و قدرتمند باشید و ثروتمند

  • علیرضا شهرانی

   سلام سرکارخانم مهمانچی گرامی؛
   ممنون از شما که همیشه به دنبال یادگیری هستید.
   امیدوارم که روزبه روز در عرصه گویندگی و دوبلاژ بیش از پیش بدرخشید.

 3. شما بی نظیر هستید امید و ارم موفق ،پیروز،و شاد باشید

  • علیرضا شهرانی

   سلام باربد عزیز
   متشکرم از نظر لطفت.
   کاش علتش رو هم میگفتید، یعنی چیشد که یهو اینقدر پر انرژی و ذوق زده شدید.

 4. محمدرضا نظری

  سلام. لطفا محبت کنید اسم منو(محمدرضا نظری) از زیر این مقاله پاک بفرمایید. ممنون میشم.

 5. ممنون آموزش های دقیق و کاربردیتون

 6. عالی بود عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *