[cjfm_form_register form_id="1" redirect_url="" required_text="*" button_text="Create new account" button_class="" class="" ]
خانه / توسعه فردی / کاربردی ترین تعریف عزت نفس چیست؟

کاربردی ترین تعریف عزت نفس چیست؟

 

کاربردی ترین تعریف عزت نفس چیست؟ – عزت نفس یعنی احساس ارزشمندی نسبت به خود و دیگران. به سوالی که در ادامه می‌آید، پاسخ دقیق بدهید. چقدر برای خودتان، نگرشها، اعتقادات، مهارتها و توانمندیهایتان احترام و ارزش قائل هستید و این حس شما نسبت به دیگران چطور است؟ اگر به میزانی که برای وجود خودتان، ارزش قائل هستید، به همان نسبت، برای دیگران نیز ارزش و احترام متقابل قائل هستید، این نشانه آن است که از عزت نفس بالایی برخوردار هستید.

قبل از مطالعه ادامه مقاله لطفا این ویدیوی آموزشی را مشاهده کنید.

 

بیشتر توضیح بده لطفا

دیدید آدمهایی که به راحتی دست به خودزنی می‌زنند؟ از توهین و سرزنش و عیب جویی نسبت به خود گرفته، تا جدی نگرفتن اعتقادات و ارزشهای خود، تا توجه نکردن به خواسته خود و … . حتما آدمهایی رو دیدید که خودشون رو قربانی زندگی می

آدمهای با عزت نفس بالا چه ویژگی‌هایی دارند؟

  1. خوشبین و مثبت نگر – اولین ویژگی آدمهای با عزت نفس بالا این است که نسبت به شرایط فعلی و آینده خود، کسب و کار و … خوشبین هستند. در مکالمات روزانه آنها انرژی مثبت موج می‌زند. با انگیزه هستند و با انرژی زیاد کار می‌کنند و همیشه به دیگران انرژی مثبت می‌دهند. از آنها منفی بافی و غرزدن نخواهید شنید.
  2. توجه به خواسته های خود و دیگران – از آنجایی که این افراد برای خود و دیگران ارزش و احترام زیادی قائل هستند، به خواسته های منطقی خود و دیگران ارزش قائل می‌شوند و برای برآورده کردن آنها، تلاش می‌کنند و اگر اقدامی لازم است، انجام می‌دهند.
  3. باور به خود و توانمندیها – این افراد به توانمندیهای خودشان در حل چالشهای زندگی باور کامل دارند و از این رو در هر کاری که وارد می‌شوند، موفق خواهند شد.
  4. مسئولیت پذیر – در تمام مراحل زندگی و کسب و کار، مسئولیت موفقیت و شکست را برعهده گرفته اند و در پی شکستها بجای غر زدن و گشتن دنبال مقصر، در اولین فرصت به دنبال راه حل می‌گردند. این افراد پذیرفته اند که هیچ کس، جز خودشان، مسئول رشد و یا پسرفت آنها نیست. بنابراین تمام عزم و انرژی خود را برای رشد بکار گرفته اند و در برابر شکستها، تمام مسئولیتها را بر عهده می‌گیرند.

تفاوت عزت نفس و اعتماد بنفس در چیست؟

عزت نفس در واقع سلامت روان هست و هرچه بیشتر باشه بهتره، اما اعتماد بنفس یکمی وجه مهارتی داره و در واقع عبارت هست از احساس توانمندی. اینکه شما این حس رو دارید که میتونید کارهای مختلف رو به انجام برسونید، این رو بهش میگن اعتماد بنفس. یک سمت اعتماد بنفس داشتن مهارت در یک کار هست و طرف دیگه اش خودباوری هست. به این معنا که من باور دارم که از پس این مهارت به خوبی برخواهم آمد. کمی یا زیادی اعتماد به نفس آسیب زننده است. اگر کم باشه، شما از پس زندگی و کارهاتون بر نخواهید آمد، اگر زیاد باشه، ممکنه دچار غرور و تکبر و خودبزرگ بینی بشید و قدرت یادگیری تون کاهش پیدا کنه و حتی دیگران از شما رانده بشوند.

چطور عزت نفسمان را رشد دهیم؟

در مقاله بعدی مفصلا راجع به راه حلهای رشد عزت نفس صحبت خواهم کرد.

علیرضا شهرانی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

  • عضویت در صفحه اینستاگرام شخصی علیرضا شهرانی

اینستاگرام علیرضا شهرانی

  • عضویت در کانال تلگرام شخصی علیرضا شهرانی

علیرضا شهرانی در تلگرام

درباره ی علیرضا شهرانی

من عاشق راه اندازی کسب و کار و عاشق یادگیری و آموزش هستم و فکر میکنم هر اقدامی در راه کمک به خلق یا رشد یک کسب و کار، بهترین، مفیدترین و جذابترین کار دنیاست. در عین حال مهارتهایی که برای رشد هوشمندانه یک کسب و کار لازم هست رو آموزش میبینم و حاصل یادگیری و تجاربم رو در این وبسایت به اشتراک میگذارم، تا بدست همه علاقه مندان و نیازمندان این حوزه برسه. امیدوارم که با آموزشهای من بتونید اولا آدم رشد یافته تری بشوید و در گام بعد کسب و کار و زندگی تون رو رشد بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *