[cjfm_form_register form_id="1" redirect_url="" required_text="*" button_text="Create new account" button_class="" class="" ]
خانه / دسته‌بندی نشده / کمتر کردن کارها اولین گام افزایش بهره وری برای مدیران

کمتر کردن کارها اولین گام افزایش بهره وری برای مدیران

سرت شلوغه؟ وقت اضافه برای رفتن به مهمانی و انجام تفریح و لذت بردن از زندگی نداری؟ کار داری؟ باید بری؟ استرس کارهای عقب افتاده رو داری؟ عههههه، چقدر لفتش میدی، حرفتو بزن دیگه. اگر اینها حرفهایی هست که توی زندگی، زیاد تکرار میکنی حتما باید این مقاله رو مطالعه کنی، چون دقیقا برای شما نوشته شده. توی این مقاله میخوام بهت بگم که چطور با خیالت راحت ۹۶ تا از مهمترین کارهایی که باید توی یک سال اینده رو انجام بدی، کنار بگذاری تا به موفقیت چشمگیر برسی! نگران نباش پیشنهاد من زیاد کردن مشغله هات نیست، برعکس با کمتر کردن کارها ت میتونی نتایج خیلی خیلی بهتری بگیری. پس بزن بریم!

رازهای افراد فوق موفق

کمتر کردن کارها اولین راز افراد فوق موفق

یکی از جملات معروفی که آدمها معمولی، زیاد به زبان میاورند اینه: سرم شلوغه، وقت ندارم. در گام اول، این جمله شاید خیلی با کلاس به نظر برسه، اما در یک کلام، نشانه نداشتن مدیریت و ضعف افراد معمولی به حساب میاد و براحتی شما رو در چشم دیگران یک ادم ناموفق جلوه میده. ادمی که زیر بار فعالیتهای زیاد در حال له شدن هست و هیچ لذتی از داشته و زندگیش نمیبره. حالا چه کار کنیم؟ کمتر کردن کارها راهکاری هست که در این مقاله به دنبالش هستیم. قبل از اینکه ادامه مقاله رو مطالعه کنید، توصیه میکنم حتما این ویدئو رو تماشا کنید.

 

معلومه، همه تلاشهای من و شما برای بهتر شدن زندگی مون هست، وقتی زندگی مون در خطر هست معلومه که باید بین کار و مشغله و زندگی، زندگی رو انتخاب کنیم. اخه چطور؟ پس خرج زندگی رو چطور تامین کنیم؟ الان بهت میگم. اگر وقت نداری یا سرت خیلی شلوغه مال این نیست که وقت نداری، مال این هست که وقتت رو روی کارهایی میگذاری که شاید اثرش در زندگیت نزدیک به صفر باشه، از کجا میگم؟ ادامه مقاله رو بخون.

اصل پرتو یا همان قانون ۸۰۲۰

حتما همه تون با این قانون آشنا هستید و حداقل اسمش رو شنیدید. این قانون میگه ۸۰ درصد نتایج و دستاورد کسب و کار شما از ۲۰ درصد کارهاتون بدست میاد. مثلا اگر در سال قرار هست ۱۰۰ کار مهم برای رشد و توسعه خودتون، خانواده و یا کسب و کارتون انجام بدید، ۸۰ درصد نتایجی که انتظارش رو دارید، از ۲۰ تا از اون کارها بدست میاد، بنابراین با خیال راحت میتونید ۸۰ کار دیگه رو واگذار کنید به دیگران یا رهاش کنید. پس به همین راحتی تا الان تونستید ۸۰ تا از کارهایی که انجام میدید رو حذف کنید. ممکنه بگید که اون ۸۰ تا هم لازم هستند، بله شاید لازم باشند، اما اثرشون توی کسب و کارتون فقط ۲۰% هست، پس بهتره طمع انجام کار زیاد رو کنار بگذارید و براحتی کارهای کم اثر رو حذف و یا واگذار کنید.

با لیست بلند کارهای کوچک، خودتون رو فریب ندید!

آدمهای معمولی معمولا سرگرم ۹۶% کارهای غیرمهم هستند و از اینکه دارن این کارهارو انجام میدهند، لذت میبرند و حس خوشایندی بهشون دست میده و به همین فعالیتها رضایت میدهند. برای همین هیچ وقت هیچ جهش جدی در زندگی و کسب و کارشون رخ نمیده.

یک چیزی هست به اسم حس خوب تکمیل کارها. یعنی وقتی شما یک کار رو شروع و تکمیل میکنید، خیلی احساس خوبی دارید، مستقل از اینکه اون کار چقدر مهم یا سطحی هست. البته از این حس در جاهای مختلف برای انگیزه گرفتن میشه استفاده کرد، اما اینکه شما بجای پرداختن به مهمترین کارها، دائم به کارهای کوچک مشغول باشید و هی فریب این حس خوب رو بخورید، این یک اشتباه بزرگ هست که اغلب ماها بهش گرفتار هستیم.

از نظر افراد فوق موفق، خیلی از آدمهای معمولی به دلیل تنبلی مشغول ۹۶% کارها هستند. چون کارهای ۴% ای، جسارت، شهامت، تلاش و انرژی بسیار بزرگی رو میطلبه و اغلب بخاطر ترسو بودن، تنبل بودن و یا بی اراده بودن سراغ کارهای بزرگ نمیروند. این آدمها ترجیح میدهند با کارهای کوچک و زیاد خودشون رو قانع کنند.

آدمهای فوق موفق انجام کارهای ۹۶% ای رو وقت تلف کردن میدونند و برعکس، ادمهای معمولی، در اثر انجام این کارها، حس خوب تکمیل کارها بهشون دست میده و معمولا خودشون رو با فهرست بلند کارهای کوچک، فریب میدهند.

اگر دنبال نتایج خیلی خیلی بزرگ هستید!

اگر واقعا به دنبال نتایج بزرگ هستید، به اون ۲۰% مهم کارها هم نخواهید رسید و مجبورید باز بین آن ۲۰ کار دست به انتخاب بزنید. اگر یک قدم دیگه بریم جلوتر و یکبار دیگه قانون ۸۰۲۰ رو، برای این ۲۰ کار مهم اجرا کنیم، نتیجه ای که بدست میاد حیرت آور هست.

نتیجه اینه که ۶۴% دستاوردهای کسب و کار شما، فقط و فقط از ۴% کارهایی که انجام میدهید بدست میاید. یعنی اگر شما در سال ۱۰۰ تا کار مهم داشتید، الان فقط و فقط ۴ کار مهم دارید و با خیال راحت میتونید ۹۶ کار دیگه رو به دیگران واگذار کنید که راجع به واگذاری کارها، بعدا در یک مقاله مفصل خواهم نوشت. افراد موفق روی این ۴ تا کار تمرکز میکنند، برای این، همیشه وقت برای تفریح دارند، همیشه وقت برای لذت بردن از زندگی دارند، چون خیالشون راحت هست که با انجام فقط ۴ کار در یکسال میتونن ۶۴% نتیجه کسب و کارشون رو رقم بزنند و این عالیه! و بقیه ۳۶% نتیجه رو واگذار میکنند به همکاران و کارمندانشون.

دیدید چطور با کمتر کردن کارها میشه یک زندگی اثر بخش داشت؟ هنوز همه حرفم تموم نشده.

بیایید کمی جلوتر هم برویم؛ ۱ از ۱۰۰

اگر کمی جسورتر باشیم و یکبار دیگر، قانون ۸۰۲۰ را اجرا کنیم چی بدست میاد؟ اینکه ۵۱% نتایج کسب و کار ما فقط و فقط از ۰٫۸% کاری که انجام میدیم بدست میاد. یعنی فقط و فقط یک کار خیلی خیلی خیلی مهم در سال برای انجام داریم که بتونیم نصف کسب و کارمون رو به رشد برسونیم. یکی از توصیه هام اینه که این کار مهم رو بازاریابی کسب و کارتون قرار بدهید. البته قبلش هم لازمه ببینید علاقه و تسلط شما روی چه مقوله ای هست. به عبارتی آدمهای فوق موفق، طمع بدست آوردن نتایج بیشتر رو کنار میگذارند و شدیدا روی کاری متمرکز میشوند که بیشترین اثر رو در بلند مدت روی کسب و کارشان خواهد داشت. البته بگم که اون کار یک کار بزرگ هست که معمولا در قالب یک پروژه تعریف خواهد شد و البته هر پروژه اجزایی داره. اگر بخوام کمی صریح تر باشم، اینم میگم که حتی در دل آن پروژه، باز هم باید دست به انتخاب بزنید و دو یا سه کار اصلی در آن پروژه را خودتان دست بگیرید و سایر اجزای پروژه را واگذار کنید.

علیرضا شهرانی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

 • عضویت در صفحه اینستاگرام شخصی علیرضا شهرانی

اینستاگرام علیرضا شهرانی

 • عضویت در کانال تلگرام شخصی علیرضا شهرانی

علیرضا شهرانی در تلگرام

درباره ی علیرضا شهرانی

من عاشق راه اندازی کسب و کار و عاشق مطالعه، پژوهش و آموزش هستم و فکر میکنم هر اقدامی در راه کمک به ایجاد یا بهبود یک کسب و کار، بهترین، مفیدترین و جذابترین کار دنیاست. در هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه صنعتی شریف تحصیل کردم و در حال حاضر مدیر شرکت دانش بنیان میهن صنعت دانشور هستم. در عین حال مهارتهایی که برای مدیریت هوشنمندانه یک کسب و کار و موفقیت در آن لازم هست رو آموزش میبینم و حاصل پژوهشها و تجربیاتم رو در این وبسایت به اشتراک میگذارم، تا بدست همه علاقه مندان و نیازمندان این حوزه برسه. امیدوارم که با آموزشهای من بتونید به سمت موفقیت و اثرگذاری در کسب و کارتون حرکت کنید و یک قدم بهتر بشید.

۶ دیدگاه

 1. سپاس فراوان بخاطر مقاله پر محتوا تون.
  ولی حقیقتش ی کم گیشه ای مطرح کردین موضوع رو البته با چاشنی مختص به خودتون که در نوع خود عالی بود…
  اما دوس داشتم بیشتر مسئله رو باز میکردین یا شاید بهتره بگم با مثال بردن از کارهایی که معمولا برای همه ملموسه بهتر مخاطب رو توجیه میکرد… ولی در کل از ابن دست مقاله های کاربردی خوشم میاد که شما به بهترین شیوه خواننده رو دنبال خودتون میکشونین.
  با سپاس فراوان.
  باز هم عالی عالی عااااااالی.🌷🙏

  • سلام ممنونم، همینکه یک نوشته طوری نوشته بشه که بتونه مخاطب رو تا آخرین کلمه با خودش همراه کنه کار بسیار سختی هست.
   خوشحالم که براتون مفید بوده.
   حتما اگر سوالی دارید مطرح کنید راجع به محتوای مقاله تا بتونم همینجا پاسختون رو بدم.

 2. باسلام و درود خدمت استاد بزرگوار
  جالب و مفید بود
  برا اولین بار چنین مقاله ای رو دیدم
  خیلی روان و راه گشا بود.
  مثل همیشه بینهایت ممنون و سپاسگزارم،استادم

 3. سلام و عرض ادب خدمت شما استاد گرامی
  مطلب بسیار خوبی بود استفاده کردم
  اگر مقدور است در خصوص انتخاب اولویت ها و تصمیم گیری بهتر هم توضیح بدهید
  چطور انتخابهای بهتری داشته باشیم و از امور غیر ضروری چشم پوشی کنیم و یا اینکه انگیزه ی خود را حفظ کنیم و علاقه و توانمندیهای خود را کشف کنیم
  البته به انتخاب خودتان درباره ی هر کدام که صلاح می دانید بنظرم راهگشا و مفید باشد.
  ممنونم به هر حال از توجه شما

  • سلام خدمت شما
   ممنونم از اینهمه سرفصلی که ارائه کردید برای نوشتن های آینده.

   حتما به مرور راجع به موارد گفته شده در وبسایت خواهم نوشت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *