[cjfm_form_register form_id="1" redirect_url="" required_text="*" button_text="Create new account" button_class="" class="" ]
خانه / مقالات / بازاریابی / ۲ نکته از بازاریابی ویروسی برای افزایش فروش در کسب و کارهای نوپا

۲ نکته از بازاریابی ویروسی برای افزایش فروش در کسب و کارهای نوپا

در این ویدئو-مقاله ۲ نکته از بازاریابی ویروسی برای افزایش فروش در کسب و کارهای نوپا را مورد بررسی قرار داده ام. سوال این است: چه کار کنیم که مشتریان ما، با هم و با دیگران، راجع به کسب و کار ما، محصولات و خدمات ما با هم صحبت کنند و به عبارتی از طریق دهان به دهان، کسب و کار ما تبلیغ شود. ابتدای ویدئوی آماده شده را ببینید.

 

آنچه در این فیلم می‌آموزید:

۱. انواع مشتریان با توجه به برداشت اولیه(قبل از خرید) و ثانویه (بعد از خرید) آنها از کسب و کار شما
۲. اهمیت تبلیغ شدن توسط مشتریان
۳. ۲ راهکار کاربردی برای اینکه نام کسب و کار و محصولات ما دهان به دهان بچرخد.

 

 

 

اهمیت تبلیغ دهان به دهان

یک نکته خیلی مهم، وقتی مشتریان ما، ما را معرفی میکنند، این نامش تایید است و نه تبلیغ، و ارزش ذهنی تایید، برای سایر مخاطبین ما بسیار بیشتر از تبلیغاتی است که خودمان انجام میدهیم. چرا؟ چون مخاطب با خودش میگوید این کسی که دارد تعریف میکند، نفعی نمیبرد، در نتیجه حرف مشتریان ما را بهتر از ما میپذیرند و بنابراین انتشار آوازه کسب و کار و محصولات شما از طریق دهان به دهان، چندین برابر موثرتر از تبلیغاتی است که انجام میدهید.

 

مشتری بعد از مراجعه و خرید از شما ۳ نوع برداشت خواهد داشت 

مشتریان شما، با توجه به تبلیغات شما، سراغتان میایند. به عبارتی تبلیغات، زنگ خور، کلیک خور و پاخور کسب و کار شما را زیاد خواهد کرد. نکته دیگر این است که مشتریان شما، بر اساس تبلیغاتی که از شما و کسب و کارتان دیده، شنیده و یا خوانده اند، دارای یک تصویر یا image از شما هستند و بعد از اینکه با کسب و کار شما مواجه میشوند، ارتباط میگیرند و احیانا خرید انجام میدهند، دارای یک بینش، برداشت یا تصویر ثانویه | Positioning خواهند شد. حالا سه حالت قابل تصور است.

      ۱- مشتری از خرید خود راضی است

یعنی تصویری که داشته از کسب و کار شما، کاملا درست بوده و شما توانسته اید در حد انتظارات مشتری ظاهر شوید. اما نکته اینجاست که یک مشتری راضی، شمارا تبلیغ نخواهد کرد. صرفا اگر کسی از او سوال کند که از محصولات یا خدمات شما راضی بوده، جوابش مثبت خواهد بود.

      ۲- مشتری از خرید خود ناراضی است

در این حالت که امیدوارم هیچوقت برای شما پیش نیاید، برداشت مشتری بعد از خرید، با تصویر ذهنی اولیه اش همخوان نیست و بلکه ضعیف تر است. مشتری شما در چنین حالتی از شما ناراضی ست و احساس کلاهبرداری به او دست میدهد. مشتری دائما با خودش کلنجار میرود که چرا از من سوء استفاده شده است. در دنیای غرب این مشتری به دنبال گرفتن خسارت بر میاید، اما در ایران، چنین مشتری در صدد انتقام جویی برخواهد آمد و شروع میکند به بدگویی پیرامون کسب و کار شما.

نکته: در کتابهای بازاریابی نوشته شده که یک مشتری ناراضی، به حداقل ۱۰ نفر دیگر، بدگویی کسب و کار شما را خواهد کرد. اما امروزه با گسترش بسترهای آیتی و شبکه های اجتماعی، دیگر معلوم نیست که این بدگویی به دست چند نفر خواهد رسید.

    ۳ – مشتری خوشحال یا شفگت زده

این حالت زمانی رخ میدهد که برداشت مشتری و آنچه که در فرآیندهای فروش و پشتیبانی میبیند بسیار فراتر از تصویر اولیه اش باشد. در چنین حالتی چون مشتری به وجد میاید و شفگت زده میشود، این شور و شوقی که از محصولات، خدمات و کسب و کار شما گرفته را با دیگران به اشتراک میگذارد. در ادامه راجع به راهکارهایی صحبت میکنم سبب میشود مشتریان شما خوشحال بشوند.

 

راهکار اول- صداقت و سادگی در تبلیغات

همانطور که بالاتر گفتم، آنچه که مشتریان رو به سمت کسب و کار شما جذب میکند، تبلیغات شماست. نکته ای باید رعایت کنید این است که خود واقعی تان را در تبلیغات نشان دهید. نه غلو کردن و نه زرق و برق اضافه. اینها صرفا انتظارات مشتری را بالا خواهند برد و نتیجه اش این است که مشتری خواهد گفت: نه، اونی نبود که میگفتن، چقدر الکی تبلیغات میکنن.

 

راهکار دوم- ارائه محصولات معقول و به ویژه خدمات عالی

شما باید محصولات معقول و مقرون به صرفه ای داشته باشید. نیمتوانید با محصولات ضعیف که از متوسط بازار ضعیفتر هستند، موفقیتی را بدست آورید. پس نکته اول این است که باید روی محصولات و بسته بندی آنها کار کنید تا شکیل، با کیفیت و شیک باشند.

نکته دومی که لازم است به آن توجه کنید بحث خدمات است. از لحظه ورود مشتری به فروشگاه یا وبسایت شما، و اولین برخورد، خدمات دهی شما شروع میشود، تا پاسخ دهی به تلفنها و تحویل کالا و پیگیری شکایات احتمالی مشتری. نکته ای که باید در ارائه خدمات دقت کنید عبارتند از رعایت ادب و احترام در برخورد و صحبت کردن با مشتری و سرعت عمل در کار. به ویژه سرعت عمل، در پاسخگویی به تماسها، ایمیلها و درخواست و احیانا شکایات مطرح شده، به شدت در اینکه مشتری را شگفت زده کند تاثیر دارد.

 

علیرضا شهرانی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

  • عضویت در صفحه اینستاگرام شخصی علیرضا شهرانی

اینستاگرام علیرضا شهرانی

  • عضویت در کانال تلگرام شخصی علیرضا شهرانی

علیرضا شهرانی در تلگرام

درباره ی علیرضا شهرانی

من عاشق راه اندازی کسب و کار و عاشق یادگیری و آموزش هستم و فکر میکنم هر اقدامی در راه کمک به خلق یا رشد یک کسب و کار، بهترین، مفیدترین و جذابترین کار دنیاست. در عین حال مهارتهایی که برای رشد هوشمندانه یک کسب و کار لازم هست رو آموزش میبینم و حاصل یادگیری و تجاربم رو در این وبسایت به اشتراک میگذارم، تا بدست همه علاقه مندان و نیازمندان این حوزه برسه. امیدوارم که با آموزشهای من بتونید اولا آدم رشد یافته تری بشوید و در گام بعد کسب و کار و زندگی تون رو رشد بدهید.

مطلب پیشنهادی

روشهای واقعی افزایش فروش عمده فروشی شکلات

روشهای واقعی افزایش فروش عمده فروش شکلات

روشهای واقعی افزایش فروش عمده فروش شکلات – دیگر زمانه آن گذشته است که در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *