[cjfm_form_register form_id="1" redirect_url="" required_text="*" button_text="Create new account" button_class="" class="" ]
خانه / راه اندازی کسب و کار / ۳ افسانه رایج در کارآفرینی

۳ افسانه رایج در کارآفرینی

یکی از سوالات رایج در آغاز هر کلاس یا کارگاه پیرامون راه اندازی کسب و کار این است که آیا راه اندازی کسب و کار آموختنی است یا نه؟ و پاسخ مرسومی که به این سوال داده میشود این است که شما یا کارآفرین هستید، یا نیستید. من بر این باورم که کارآفرینی آموزش دادنی است. در ادامه این مقاله، میخوام راجع به ۳ افسانه رایج در کارآفرینی که باید کنار گذاشته شوند صحبت کنم.

باید محصولات نوآورانه و ممتاز داشته باشید!

علت اصلی موفقیت کارآفرینان بزرگ وجود ژن خاص در آنها نیست، کسانی مثل استیو جابز، بیل گیتس و … . آنچه که سبب موفقیت چشمگیر آنها شده است، اغلب محصولات معقولی است که تجاری سازی شده اند. در واقع فرق اصلی کارآفرینان بزرگ و دیگران، نبوغ آنها در تجاری سازی محصولاتی بوده که وجود داشته اند. برای تبدیل شدن به کارآفرینی موفق، باید محصولات نوآورانه و ممتاز داشته باشید. منظور از محصول، کالاهای فیزیکی، خدمات و ارائه اطلاعات است و نکته مهم اینجاست که فرآیند ساخت محصول، آموزش دادنی است و قابل یادگیری. در آینده بیشتر راجع به فرآیند تولید محصولات ممتاز خواهم گفت، اما قبل از هرچیز باید راجع به سه افسانه رایج در کارآفرینی توضحیاتی بدهم. این تصورات غلط یا افسانه ها اغلب دست و پای افرادی که میخواهند کار جدید راه بیاندازند را میبندد و مانع علاقه مندان تاسیس شرکتی جدید میشود.

افسانه اول: فرد شرکت را تاسیس می‌کند!

تصورات غلط بسیاری درباره کارآفرینی و مقتضیات کارآفرین شدن وجود دارد. نخستین افسانه این است که فرد شرکت را تاسیس میکند. همه ما داستانهای عوامانه ای را شنیده ایم که در آن کارآفرینان در نقش یک قهرمان دست تنها! معرفی میشوند، این درحالی است که پژوهشهای دقیق، داستان دیگری را روایت میکند. تیم است که شرکت را تاسیس میکند، نه فرد. اساسا تیم بزرگتر، شانس موفقیت را بیشتر میکند. به عبارت دیگر، بنیان گذاران بیشتر = شانس بیشتر در موفقیت.

افسانه دوم: کاریزما، عامل موفقیت کارآفرینان!

افسانه دوم اینه که همه کارآفرینان کاریزما دارند و همان شخصیت برجسته و ویژگیهای خاص شخصیتی، عامل کلیدی موفقیتشان است. اما واقعیت این است که اثر سازنده کاریزما بر رشد کسب و کار بسیار کوتاه مدت است و نمیتواند پایدار باشد. تحقیقات نشان میدهد که کارآفرینان بیش از کاریزما، به مهارتهایی نیاز دارند که سبب توسعه و پایداری کسب و کارشان خواهد شد. مهارتهایی مثل: بازاریابی و فروش، استخدام و اخراج حرفه ای، قدرت سخرانی و ارائه صحبت در جمع و … .

افسانه سوم: کارآفرینان ژن خاصی دارند که در بقیه نیست!

افسانه سوم هم کمی مشابه افسانه دوم هست و اون اینه که افرادی وجود دارند که به صورت ژنتیکی مستعد در تاسیس شرکتهای جدید هستند. چنانچه محققان تلاش کرده اند، هنوز چنین ژنی یافت نشده است و نخواهد شد. عده ای باورشون اینه که تهور یا جسارت، با کار آفرینی موفق در ارتباط است، که این طرز فکر غلطه. آنچه که در عمل یک فرد رو تبدیل به کارآفرینی موفق میکنه، مهارتهایی واقعی و ملموس هست مثل مدیریت افراد، مهارتهای فروش، تبلیغات، تولید و توزیع محصول و … . این مهارتها قابل یادگیری هستند و بصورت ژنتیکی به عده ای خوش شانس هدیه داده نشده اند. هر فردی میتونه رفتارهای جدید رو بیاموزه و خودش رو با شرایط جدید تطبیق بده. البته اصلا رد نمیکنم که برخی مستعد تر هستند و با توجه به محیط و زمینه های قبلی امکان رشد سریعتری رو دارند. اما نتایج تحقیقات جدید حکایت از این داره که هر فردی، با توجه به نیازهای جامعه پیرامونیش قابلیت رشد رو داراست. هر فردی.

 

در نهایت باید بگم که میشه کارآفرینی رو به رفتارها و فرآیندهایی مجزا بخش بندی کرد و آموزش داد.

علیرضا شهرانی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

  • عضویت در صفحه اینستاگرام شخصی علیرضا شهرانی

اینستاگرام علیرضا شهرانی

  • عضویت در کانال تلگرام شخصی علیرضا شهرانی

علیرضا شهرانی در تلگرام

درباره ی علیرضا شهرانی

من عاشق راه اندازی کسب و کار و عاشق مطالعه، پژوهش و آموزش هستم و فکر میکنم هر اقدامی در راه کمک به ایجاد یا بهبود یک کسب و کار، بهترین، مفیدترین و جذابترین کار دنیاست. در هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه صنعتی شریف تحصیل کردم و در حال حاضر مدیر شرکت دانش بنیان میهن صنعت دانشور هستم. در عین حال مهارتهایی که برای مدیریت هوشنمندانه یک کسب و کار و موفقیت در آن لازم هست رو آموزش میبینم و حاصل پژوهشها و تجربیاتم رو در این وبسایت به اشتراک میگذارم، تا بدست همه علاقه مندان و نیازمندان این حوزه برسه. امیدوارم که با آموزشهای من بتونید به سمت موفقیت و اثرگذاری در کسب و کارتون حرکت کنید و یک قدم بهتر بشید.

مطلب پیشنهادی

کار تیمی عامل موفقیت کسب و کارهای نوپا

کار تیمی عامل موفقیت کسب و کارهای نوپا

اگر مروری کنیم فرهنگ ایران زمین رو، به وضوح میبینیم که کار تیمی و شراکت …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *