[cjfm_form_register form_id="1" redirect_url="" required_text="*" button_text="Create new account" button_class="" class="" ]
خانه / راه اندازی کسب و کار / ۸ مهارت کلیدی مورد نیاز یک کارآفرین

۸ مهارت کلیدی مورد نیاز یک کارآفرین

۸ مهارت کلیدی مورد نیاز یک کارآفرین

همه ما میشناسیم افرادی رو که بدون داشتن هیچ دانشی، منظورم دانشهای رایج دانشگاهی هست، یک کسب و کار مستقل رو ایجاد کردند و برای افراد زیادی کار تولید کردند و به سودهای خوبی هم رسیدند. پس مطلقا منظور ما از نوشتن این مقاله این نیست که این دانشها، پایه راه اندازی یک کسب و کار هست و تا یاد نگیرید، نمیتونید کسب و کار موفق راه اندازی کنید. اما اگر خوب دقت کنید، توسعه کسب و کارها به دانشهای زیادی نیاز داره. اینکه مثلا در سطح کشور معروف بشه و مشتریهایی از سطح کشور و حتی خارج از کشور داشته باشه که خود کارآفرینها معمولا بعد از مدتی از راه اندازی کسب و کار، افراد کارشناس و متخصصی رو در حوزه هایی که راجع بهش صحبت خواهیم کرد رو استخدام میکنند تا به توسعه و پیشرفت کسب و کارشون کمک کنه. نکته اینه که یک کارآفرین برای اینکه بتونه با متخصصین در هر حوزه و همکاران خودش(کارمندان و پرسنل) به خوبی ارتباط برقرار کنه، به این دانشها نیازمند هست. در ادامه راجع به ۸ مهارت کلیدی مورد نیاز یک کارآفرین صحبت خواهم کرد. یک نکته هم اینه که رشد کسب و کارهایی که کارآفرینش از دانش برخوردار هست معمولا اصولی تر و سریعتر هست تا کسب و کارهایی که در اونها، کارآفرین با سعی و خطا به نتایج مطلوبی میرسه. بنابراین اگر هوای راه اندازی کسب و کار داریم و یا الان صاحب یک کسب و کار مستقل هستیم، بهتره برای یادگیری این دانشها در سطح عمومی و در بعضیهاشون در سطح تخصصی و جزیی وقت ویژه بگذاریم.

مراقب پیش زمینه مهارتی و تحصیلی خود باشید!

کارآفرینها همگی قبل از راه اندازی کسب و کار، یک مهارت داشته اند و یا در زمینه خاصی مطالعات و یا تحصیل کرده اند، یکی در حوزه آیتی، یکی بازاریابی، یکی در زمینه مالی و … . معمولا آن زمینه قبلی سبب میشود که کسب و کارشان در آن حوزه، هرچه که بوده، سریعتر رشد کند و قوی تر باشد. اما دقت کنید که یک کسب و کار مثل یک تیم فوتبال است. اگر شما دروازه بان خوبی داشته باشید مشکل شما برای بردن حل نمیشود. بنابراین لازم هست در سایر بخشهای کسب و کار هم قوی باشید تا بتوانید یک کسب و کار موفق داشته باشید. داشتن پیش زمینه تخصصی-مهارتی یک امر طبیعی و قوی بودن کسب و کار شما در آن حوزه هم یک نتیجه طبیعی است، اما مراقب باشید؛ متخصصان استراتژی به کسب و کارهای میگویند که منابع شان را کجا تخصیص بدهند. منابع شما عبارت است از زمان، انرژی، اندیشه و پول شما. این تخصص قبلی نباید سبب شود که تمام هزینه ها در آن حوزه مورد علاقه شما قرار بگیرد. منابع و بودجه های چنین کسب و کارهایی معمولا در حوزه مورد علاقه صاحب کسب و کار خرج میشوند، در حالیکه ممکن است گلوگاه کسب و کار امر دیگری باشد. چنین کسب و کاری بزودی شکست خواهد خورد. چرا؟ چون یک نگاه متوازن و جامعی پیرامون کسب و کار برقرار نیست. بعضی ابعادش خیلی عقب مانده و برخی دیگر بسیار توسعه پیدا کرده است.

۸ مهارت کلیدی مورد نیاز یک کارآفرین

همه کسب و کارها یک قلب دارند که خون -شما بخوانید پول- را در رگهای کسب و کار جاری میکند. اگر کسب و کار شما نتواند بفروشد و پولی بدست نیاورد، سرنگون خواهد شد. حتما حدس زدید که راجع به چه مهارتهایی دارم صحبت میکنم. بله، مهارت فروش. اما قبل از فروش شما نیاز دو حوزه دیگر هم دارید، برندینگ و بازاریابی. در مقالات بعدی به تدریج راجع به هر کدام صحبت خواهم کرد. پس تا اینجا سه مهارت کلیدی رو معرفی کردم که به ترتیب اولویت نام خواهم برد: برندینگ، بازاریابی و فروش. یک نکته روانشناختی اینکه افرادی در این حوزه ها موفقتر هستند که شخصیتی برونگرا و انرژیک داشته باشند، در کنار اینکه باید دارای فن بیان و ارائه قوی ای هم باشند.

حوزه دیگری که امروزه بسیار مهم هست برای هر کسب و کار آشنایی با فضای دیجیتال هست. مبحث راه اندازی و مدیریت یک وبسایت و کار حرفه ای با شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام و تلگرام و راه اندازی یک اپلیکیشن برای موبایلها. اسم این حوزه رو بصورت کلی میگذاریم مهارتهای دیجیتال. یعنی شما باید بتوانید با طراح وبسایت و اپلیکیشن مرتبط با کسب و کارتون، دیالوگ کنید.

۳ حوزه مهم دیگر هم هست که در آینده راجع بهشون صبحت خواهم کرد. اولین حوزه که بسیار مهم هست مبحث مالی در کسب و کارهاست. فیلیپ کاتلر به عنوان پدر علم بازاریابی میگوید، متخصصان بازاریابی باید دانش مالی شان را قوی کنند. شما باید صورت حساب سود و زیان را بفهمید، باید ترازنامه را بفهمید. باید از قیمت تمام شده، حقوق و دستمزد و … سر دربیاورید و شاید یکی از مهمترین مهارتهای یک کارآفرین یا مدیر یک کسب و کار باشد. دو حوزه دیگر هم عبارتند از مدیریت منابع انسانی و مدیریت محصول.

حوزه آخری هم که میخوام معرفی کنم عنوانش هست رهبری. نکته اینجاست که رهبر یک کسب و کار به قلبهای همکاران و خدمه اش حکم رانی میکنه و امری فراتر از مدیریت هست. قدرت رهبری شماست که میتونه در شرایط سخت، زمانی که پولی ندارید تا حقوق بدید، کسب و کار شما رو حفظ میکنه. قدرت رهبری شماست که به افراد انگیزه میده با جون و دل، جدای محاسبات مالی، برای شما کار کنند و عرق بریزند و … .

جمع بندی

۸ مهارت کلیدی مورد نیاز یک کارآفرین عبارت هست از :

 1. برندینگ،
 2. بازاریابی،
 3. فروش،
 4. مهارتهای دیجیتال(راه اندازی و کار با وبسایت، اپلیکیشن و شبکه های اجتماعی)
 5. مدیریت مالی،
 6. مدیریت منابع انسانی،
 7. مدیریت محصول
 8. و رهبری که در واقع همه اینها رو در بر میگیرده.

نگید وقت ندارم؛ باید اینها را توسعه دهید تا کسب و کارتان توسعه پیدا کند.

اگر فکر میکنید مهارت ضروری دیگه ای وجود داره، پای این مقاله در قالب نظرات بگذارید. در مقالات آینده راجع به هر کدوم توضیحاتی خواهم داد.

اگر خدا بخواهد…

متشکرم که در این سطور، همراه من بودید.

علیرضا شهرانی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

 • عضویت در صفحه اینستاگرام شخصی علیرضا شهرانی

اینستاگرام علیرضا شهرانی

 • عضویت در کانال تلگرام شخصی علیرضا شهرانی

علیرضا شهرانی در تلگرام

درباره ی علیرضا شهرانی

من عاشق راه اندازی کسب و کار و عاشق یادگیری و آموزش هستم و فکر میکنم هر اقدامی در راه کمک به خلق یا رشد یک کسب و کار، بهترین، مفیدترین و جذابترین کار دنیاست. در عین حال مهارتهایی که برای رشد هوشمندانه یک کسب و کار لازم هست رو آموزش میبینم و حاصل یادگیری و تجاربم رو در این وبسایت به اشتراک میگذارم، تا بدست همه علاقه مندان و نیازمندان این حوزه برسه. امیدوارم که با آموزشهای من بتونید اولا آدم رشد یافته تری بشوید و در گام بعد کسب و کار و زندگی تون رو رشد بدهید.

مطلب پیشنهادی

کار تیمی عامل موفقیت کسب و کارهای نوپا

کار تیمی عامل موفقیت کسب و کارهای نوپا

اگر مروری کنیم فرهنگ ایران زمین رو، به وضوح میبینیم که کار تیمی و شراکت …

۳ دیدگاه

 1. عالی
  من این مطالب رو می نویسم و برای پیشرفت کارم مدام اونارو بررسی می کنم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *